Summer History

 

2016

DIVISION 1 WINNERS BULL A
DIVISION 1 RUNNERS UP THREE CUPS A
DIVISION 2 WINNERS DIAMOND C
DIVISION 2 RUNNERS UP ADMIRAL HARVEY A
DIVISION 3 WINNERS DEWDROP OUTS
DIVISION 3 RUNNERS UP THREE CUPS C
DIVISION 4 WINNERS DSAA A
DIVISION 4 RUNNERS UP PHOENIX ST PAULS
DIVISION 1 SINGLES WINNER DAVE HEATH
DIVISION 1 SINGLES RUNNER UP TONY LEWIS 
DIVISION 2 SINGLES WINNER LOUIS PEARSON
DIVISION 2 SINGLES RUNNER UP RICKY EDWARDS 
DIVISION 3 SINGLES WINNER JAMIE BREEDEN 
DIVISION 3 RUNNER UP AL MCKENZIE

DIVISION 4 SINGLES WINNER BARRY HINTON
DIVISION 4 RUNNER UP SCOTT RUSHDEN 
BLIND PAIRS WINNERS GORDON SPEAKMAN & AL TERRY
BLIND PAIRS RUNNERS UP TONY LEWIS & PAUL CULLEY

180S – RICKY EDWARDS

HIGHEST FINISH – MICHELLE GALVIN 170

DIVISION 1 & 2 TKO WINNERS – BULL A

DIVISION 1 & 2 TKO RUNNERS UP – THREE CUPS

DIVISION 3 & 4 TKO WINNERS – DSAA A

DIVISION 3&4 TKO RUNNERS UP – PHOENIX RISING

 

BLIND PAIRS RUNNERS UP

Picture 1 of 195

2015

DIVISION 1 WINNERS DWMC A
DIVISION 1 RUNNERS UP BULL A
DIVISION 2 WINNERS DIAMOND WHITE
DIVISION 2 RUNNERS UP ADMIRAL HARVEY B
DIVISION 3 WINNERS BULL DOGS
DIVISION 3 RUNNERS UP MALVERN
DIVISION 4 WINNERS SPORTSMAN
DIVISION 4 RUNNERS UP DWMC C
DIVISION 1 SINGLES WINNER GRAHAM GOSLING
DIVISION 1 SINGLES RUNNER UP TONY LEWIS 
DIVISION 2 SINGLES WINNER MARTIN MCNEILL 
DIVISION 2 SINGLES RUNNER UP LEE SWIMBOURNE 
DIVISION 3 & 4 SINGLES WINNER MATT BOXALL 
DIVISION 3 & 4 RUNNER UP JAMIE LEE BREEDEN 
BLIND PAIRS WINNERS GRAHAM GOSLING & DAVE HEATH
BLIND PAIRS RUNNERS UP ASH BATTIE & ROSS LOWE

IMG_0906

Picture 1 of 25

 

2014

DIVISION 1 WINNERS BULL A
DIVISION 1 RUNNERS UP DIAMOND
DIVISION 2 WINNERS BOARS HEAD ARROWS
DIVISION 2 RUNNERS UP BULL B
DIVISION 3 WINNERS PHOENIX MUPPETS
DIVISION 3 RUNNENRS UP BULL DOGS
DIVISION 4 WINNERS DIAMOND WHITES
DIVISION 4 RUNNERS UP DEWDROP OUTS
180 WINNERS
OVERALL TOMMY ARMSTRONG & MARTIN MCNEIL 6
DIVISION 1 TOMMY ARMSTRONG 6
DIVISION 2 MARTIN MCNEIL 6
DIVISION 3 KEVIN THORP 3
DIVISION 4 COLIN BIGGS 3
HIGHEST FINISH WINNERS
OVERALL JAMIE BREEDEN 164
DIVISION 1 JAMIE BREEDEN 164
DIVISION 2 MARK SMITH 158
DIVISION 3 S PATEL 140
DIVISION 4 ANTON BROWN 121
DIVISION 1 SINGLES WINNER DAVE HEATH
DIVISION 1 SINGLES RUNNER UP ROBBIE HERBERT
DIVISION 2 SINGLES WINNER JIM FENTON
DIVISION 2 SINGLES RUNNER UP JASON DAVEY
DIVISION 3 & 4 SINGLES WINNER MAT BOXALL
DIVISION 3 & 4 RUNNER UP STACEY REVELL
BLIND PAIRS WINNERS KEVIN GREEN & MEL BECKETT
BLIND PAIRS RUNNERS UP PAUL PERKINS & AL TERRY

image001

Picture 1 of 27

 

2013

DIVISION 1 WINNERS – BULL A

DIVISION 1 RUNNERS UP – DIAMOND

DIVISION 2 WINNERS – THE EAGLE

DIVISION 2 RUNNERS UP – ADMIRAL HARVEY A

DIVISION 3 WINNERS – DUBLIN MOW

DIVISION 3 RUNNENRS UP – BOARS HEAD A

DIVISION 4 WINNERS – DWMC

DIVISION 4 RUNNERS UP – PHOENIX C

180 WINNERS

OVERALL – DARREN HYDER & ANDY HOWELL 7

DIVISION 1 – DARREN HYDER & ANDY HOWELL 7

DIVISION 2 – WAYNE ANDERTON 4

DIVISION 3 – DAVE BUDDLE 3

DIVISION 4 – RITCHIE BUCKLE 4

HIGHEST FINISH WINNERS

OVERALL – BOB BELSEY & CRAIG MORTON 164

DIVISION 1 – BOB BELSEY 164

DIVISION 2 – CRAIG MORTON 164

DIVISION 3 – PAM CLEWS 141

DIVISION 4 – DEN HILLS 132

DIVISION 1 SINGLES WINNER – WAYNE VENES

DIVISION 1 SINGLES RUNNER UP – DARREN HYDER

DIVISION 2 SINGLES WINNER – STEVE ROBERTS

DIVISION 2 SINGLES RUNNER UP – JIM YARWOOD

DIVISION 3 & 4 SINGLES WINNER – RITCHIE BUCKLE

DIVISION 3 & 4 RUNNER UP – SEAN LLOYD

BLIND PAIRS WINNERS – ROSS LOWE & NORMAN RODWELL

BLIND PAIRS RUNNERS UP – ANDY HOWELL & AL TERRY

TEAM KNOCKOUTS

DIVISION ONE & TWO WINNERS – THE ARCHER

DIVISION ONE & TWO RUNNERS UP – THREE CUPS

DIVISION THREE & FOUR WINNERS – OLD ENDEAVOUR

DIVISION THREE & FOUR RUNNERS UP – DWMC B

 

2012

DIVISION ONE WINNERS – BULL A

DIVISION ONE RUNNERS UP – DIAMOND

DIVISION TWO WINNERS – PHOENIX B

DIVISION TWO RUNNERS  UP – BULL B

DIVISION THREE WINNERS – REAL DIAMONDS

DIVISION THREE RUNNERS UP – BOARS HEAD B

DIVISION FOUR WINNERS – DSAA A

DIVISION FOUR RUNNERS UP – TILMANSTONE

KNOCKOUTS

DIVISION ONE WINNER – TOMMY ARMSTRONG SNR

DIVISION ONE RUNNER UP – CHRIS BENT

DIVISION TWO WINNER – ALAN HUMPHRIES

DIVISION TWO RUNNER UP – JASON DAVEY

DIVISION THREE & FOUR WINNER – SEAN LLOYD

DIVISION THREE AND FOUR RUN UP – BEN BALDWIN

BLIND PAIRS WINNERS – ASH BATTIE & BRIAN PEARCE

BLIND PAIRS RUNNERS UP – WAYNE VENES & RICKY DRYDEN

TEAM KNOCKOUT WINNERS – DIAMOND

TEAM KNOCKOUT RUNNERS – UP – HAIRY BULL

HERITAGE INTERNATIONAL TRANSPORT TEAM KNOCKOUT WINNERS –  DSAA A

HERITAGE INTERNATIONAL TRANSPORT TEAM KNOCKOUT RUNNERS UP – BULL DOGS

CHARITY AWARD –  DIAMOND

180s

Picture 1 of 34

 

2011

DIVISION ONE WINNERS – DWMC A

DIVISION ONE RUNNERS UP – DIAMOND

DIVISION TWO WINNERS – BULL B

DIVISION TWO RUNNERS  UP – BULL E

DIVISION THREE WINNERS – PHOENIX B

DIVISION THREE RUNNERS UP – BOARS HEAD B

DIVISION FOUR WINNERS – THREE CUPS B

DIVISION FOUR RUNNERS UP – SPORTSMAN B

HIGHEST FINISH

DIVISION 1 – PAUL PERKINS – 170

DIVISION 2 – MICK COCK – 138

DIVISION 3 – WARREN KINGSNORTH – 170

DIVISION 4 – KERRY BURDETT – 130

180's

DIVISION 1 – DARREN HYDER – 9

DIVISION 2 – PETER PHILLIPS – 5

DIVISION 3 – LEIGH HANGER & VIC UNDERWOOD – 2

DIVISION 4 – NO CLEAR WINNERS

KNOCKOUTS

DIVISION ONE WINNER – LEE WARE

DIVISION ONE RUNNER UP – ANDY HOWELL

DIVISION TWO WINNER – DICK GREEN

DIVISION TWO RUNNER UP – JASON DAVEY

DIVISION THREE & FOUR WINNER – MARTIN MCNEILL

DIVISION THREE AND FOUR RUN UP – RAY MEDHURST

BLIND PAIRS WINNERS – JIM PENMAN & GEORGE CLARK

BLIND PAIRS RUNNERS UP – TONY BROWN & GARY MILLS

A2Z TEAM KNOCKOUT WINNERS – BULL A

A2Z TEAM KNOCKOUT RUNNERS – UP – THREE CUPS

HERITAGE INTERNATIONAL TRANSPORT TEAM KNOCKOUT WINNERS – 

HERITAGE INTERNATIONAL TRANSPORT TEAM KNOCKOUT RUNNERS UP –

CHARITY AWARD –  DIAMOND

 

baxter 3

Picture 1 of 57

2010

DIVISION ONE WINNERS – THE BULL A

DIVISION ONE RUNNERS UP – THREE CUPS A

DIVISION TWO WINNERS – OAST COTTAGE

DIVISION TWO RUNNERS  UP – REAL DIAMONDS 

DIVISION THREE WINNERS – BOARS HEAD C

DIVISION THREE RUNNERS UP – PHOENIX A

DIVISION FOUR WINNERS – THREE CUPS B

DIVISION FOUR RUNNERS UP – CROWN & SCEPTRE A

HIGHEST FINISH – 170 KEVIN GREEN

180's – ANDY HOWELL & CHRIS BENT 8

A2Z TEAM KNOCKOUT WINNERS – BULL A

A2Z TEAM KNOCKOUT RUNNERS – UP – DIAMOND

HERITAGE INTERNATIONAL TRANSPORT TEAM KNOCKOUT WINNERS – BOARS HEAD A

HERITAGE INTERNATIONAL TRANSPORT TEAM KNOCKOUT RUNNERS UP – BOARS HEAD B

CHARITY AWARD – OAST COTTAGE

DIVISION ONE SINGLES WINNER – JIM PENMAN

DIVISION ONE SINGLES RUNNER UP – RITCHIE BUCKLE

DIVISION TWO SINGLES WINNER – DARREN HYDER

DIVISION TWO SINGLES RUNNER UP – LLOYD CLUBB

DIVISION THREE & FOUR SINGLES WINNER – DAN CAMERON

DIVISION THREE & FOUR SINGLES RUNNER UP – DAVE CASSELL

BLIND PAIRS WINNERS – PAUL MARTIN & ALAN HUMPHRIES

BLIND PAIRS PAIRS RUNNERS-UP – AL TERRY & GARY MILLS

 

2009

DIVISION ONE WINNERS – THE BULL A

DIVISION ONE RUNNERS UP – BRICKLAYERS

DIVISION TWO WINNERS – THE BULL B

DIVISION TWO RUNNERS  UP – THE SPORTSMAN 

DIVISION THREE WINNERS – DSAA B

DIVISION THREE RUNNERS UP – THE EAGLE

DIVISION FOUR WINNERS – CROWN & SCEPTRE B

DIVISION FOUR RUNNERS UP – THE CARRIERS

HIGHEST FINISH – 158 ANDY HOWELL

180's – LEE WARE AND WAYNE VENES 10

A2Z TEAM KNOCKOUT WINNERS – BULL A

A2Z TEAM KNOCKOUT RUNNERS – UP – BRICKLAYERS

HERITAGE INTERNATIONAL TRANSPORT TEAM KNOCKOUT WINNERS – RED LION

HERITAGE INTERNATIONAL TRANSPORT TEAM KNOCKOUT RUNNERS UP – PHOENIX A

SINGLES WINNER – RITCHIE BUCKLE

SINGLES RUNNER UP – KEV BEASLEY

PAIRS WINNERS – GORDON SPEAKMAN AND DEL PALMER

PAIRS RUNNERS-UP – BRIAN PEARCE & TONY BROWN

 

2008

DIVISION ONE WINNERS – THE MALVERN

DIVISION ONE RUNNERS UP – THE BULL "A"

DIVISION TWO WINNERS – THE FALSTAFF

DIVISION TWO RUNNERS  UP – THE CROWN AND SCEPTRE 

DIVISION THREE WINNERS – THE CARRIERS

DIVISION THREE RUNNERS UP -LORD NELSON

HIGHEST FINISH – ALAN FRANCOMBE, BARRY ROBERTSON, GARY MILLS – 160

180's -RITCHIE BUCKLE – "18"

COUNTY CAR SALES TEAM KNOCKOUT WINNERS – THE BULL "A"

COUNTY CAR SALES TEAM KNOCKOUT RUNNERS – UP – THE THREE CUPS

HERITAGE INTERNATIONAL TRANSPORT TEAM KNOCKOUT WINNERS – THE FALSTAFF

HERITAGE INTERNATIONAL TRANSPORT TEAM KNOCKOUT RUNNERS UP – THE SEAMAN'S MISSION

SINGLES WINNER – RITCHIE BUCKLE

SINGLES RUNNER UP – PAUL PERKINS

PAIRS WINNERS – RITCHIE BUCKLE & DAVE SIMMONS

PAIRS RUNNERS-UP – STEVE LOTT & RUSS HARRIS

 

2007

DIVISION ONE WINNERS – THE BULL "A"

DIVISION ONE RUNNERS UP – BOARS HEAD DIAMONDS

DIVISION TWO WINNERS – SEAMAN'S MISSION

DIVISION TWO RUNNERS  UP – THE ARCHER 

DIVISION THREE WINNERS – CROWN & SCEPTRE

DIVISION THREE RUNNERS UP -OLD ENDEAVOUR A

HIGHEST FINISH – PAUL SWINERD "146"

180's – LEE WARE – "7"

SINGLES WINNER – GARY MILLS

SINGLES RUNNER UP – RUSS HERBERT

PAIRS WINNERS – GARY MILLS & ASH BATTIE

PAIRS RUNNERS-UP – KEVIN GREEN & PAUL TURNER

 

2006

DIVISION ONE WINNERS – THE BULL "A"

DIVISION ONE RUNNERS UP – BOARS HEAD DIAMONDS

DIVISION TWO WINNERS – CROWN & SCEPTRE

DIVISION TWO RUNNERS  UP – BOARS HEAD "B" 

DIVISION THREE WINNERS – THE ARCHER

DIVISION THREE RUNNERS UP -THE WHEELWRIGHTS

HIGHEST FINISH – STEVE REBBECK "160"

SINGLES WINNER – ROSS SMITH

SINGLES RUNNER UP – JOHN PETTS

PAIRS WINNERS – DON MORTON & ROSS SMITH

PAIRS RUNNERS-UP – WAYNE SHORT & DAVE GELLER

 

2005

DIVISION ONE WINNERS – DIAMOND "A"

DIVISION ONE RUNNERS UP – CHURCHILL'S

DIVISION TWO WINNERS – PHOENIX CRUSADERS

DIVISION TWO RUNNERS  UP – SEAMAN'S MISSION 

DIVISION THREE WINNERS – SIR JOHN FALSTAFF

DIVISION THREE RUNNERS UP – GOLDEN LION "A"

HIGHEST FINISH – ANDY STEWART "160"

SINGLES WINNER – RITCHIE BUCKLE

SINGLES RUNNER UP – PETER FRY

 

2004

DIVISION ONE WINNERS – CHURCHILL'S

DIVISION ONE RUNNERS UP – BOAR'S HEAD "C"

DIVISION TWO WINNERS – PHOENIX "A"

DIVISION TWO RUNNERS  UP – HOPE INN ST MGTS

DIVISION THREE WINNERS – PHOENIX CRUSADER'S

DIVISION THREE RUNNERS UP – DSAA "A"

HIGHEST FINISH – PETER TAYLOR "164"

SINGLES WINNER – ROSS SMITH

SINGLES RUNNER UP – PAUL TURNER